dach. Żeby przestrzec kierowców przed wykonywaniem gwałtownych manewrów na drodze, istnieje specjalne urządzenie zwane symulatorem dachowania. Głównymi przyczynami dachowania samochodu są gwałtowne ruchy kierownicą, niedostosowanie prędkości do rodzaju nawierzchni oraz wpadnięcie w poślizg z powodu oblodzonej powierzchni drogi. Przyczyn dachowania samochodu może być wiele i nie zawsze da się im zapobiec, jednak żeby zminimalizować ryzyko dachowania warto zachować wszelkie środki ostrożności. Najważniejsze jest stosowanie się do zasad ruchu drogowego, co obejmuje dostosowanie odpowiedniej prędkości do warunków oraz obowiązkowe zapięcie pasa, który podczas dachowania zapobiega niekontrolowanemu przemieszczaniu się ciała. Symulacja dachowania pozwala na doświadczenie tego zjawiska w bezpiecznych warunkach.
Czym jest symulator dachowania
Każdego roku w wypadkach samochodowych ginie wiele osób, wiele też zostaje poważnie rannych. Utrzymywanie bezpieczeństwa na drodze jest więc bardzo istotne i każdemu kierowcy powinno zależeć na jak najbezpieczniejszej jeździe. Firmy zajmujące się szeroko pojętym bezpieczeństwem mogą posiadać opcję przeprowadzenia symulacji dachowania. Symulator dachowania jest specjalnym urządzeniem, które umożliwia przeprowadzenie próbnego dachowania samochodu w całkowicie bezpiecznych warunkach. Symulacja dachowania pozwala kierowcy na doświadczenie rodzaju wypadku zwanego dachowaniem, jednak przeprowadzonego w bezpieczny i niezagrażający nikomu sposób. Według opinii niektórych osób każdy, kto posiada prawo jazdy, powinien skorzystać z symulatora dachowania, żeby samemu przekonać się na własnej skórze jakie to może nieść ze sobą niebezpieczeństwa. Głównym zadaniem symulatora dachowania jest pokazanie kierowcom oraz pasażerom tego, jakie to doświadczenie gdy samochód obraca się wokół własnej osi. Symulator dachowania ma w zamyśle przestrzegać kierowców od wykonywania niebezpiecznych manewrów, mogących się skończyć dachowaniem.
Działanie alkogoogli
Firma zajmująca się bezpieczeństwem drogowym korzysta z różnych urządzeń mających na celu uświadomienie kierowców o niebezpieczeństwach. Urządzenia, które są wykorzystywane w lekcjach pokazowych, obejmują taki sprzęt, jak symulator dachowania, symulator zderzeń oraz alkogoogle. Alkogoogle pozwalają uświadomić kierowców o niebezpieczeństwie związanym z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu. Są różne rodzaje alkogoogli, które symulują stan upojenia alkoholowego, różnią się jednak od siebie zakresem symulacji promili we krwi. Po nałożeniu alkogoogli można wyraźnie zauważyć zmianę w postrzeganiu polegającą na zaburzeniu poczucia równowagi, spowolnieniu czasu reakcji czy też obniżeniu koncentracji. Na początku uczestnik zajęć prowadzonych na temat bezpieczeństwa drogowego jest proszony o wykonanie kilku zadań, a następnie o ich powtórzenie z nałożonymi alkogooglami. Alkogoogle pozwalają na doświadczenie tego, jak duży wpływ na organizm ma obecność alkoholu we krwi, co powinno uświadomić kierowcom jak niebezpieczna jest jazda pod wpływem.
Czym jest symulator zderzeń
Symulator zderzeń jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na doświadczenie na własnej skórze powagi zderzenia czołowego. Symulator zderzeń składa się z fotela kierowcy, który jest ustawiony na pochylonej platformie. Głównym założeniem symulatora zderzeń są cele edukacyjne, ponieważ skorzystanie z takiego symulatora uświadamia kierowców, ale nie tylko, o możliwych niebezpieczeństwach wynikających z czołowego zderzenia. Fotel w symulatorze zderzeń porusza się z prędkością 15 kilometrów na godzinę w chwili zderzenia z nieruchomą przeszkodą. Większość uczestników biorących udział w symulacji twierdzi, że prędkość ta była znacznie większa. Firmy zajmujące się ogólnie pojętym bezpieczeństwem często posiadają opcję wynajmu symulatora zderzeń oraz symulatora dachowania. Symulator zderzeń pozwala wielu osobom na uświadomienie sobie niebezpieczeństwa zderzenia z innym obiektem na drodze przy większej prędkości. Symulator zderzeń z pewnością pomaga w uświadomieniu wielu kierowców , mimowolnie zmuszając ich do zachowania większej ostrożności na drodze.